logoalt Hacker News

trod1234last Wednesday at 11:33 PM4 repliesview on HN

Out of curiosity why not grow your own feed?

In many cases you can cycle the compost back in to the feed you grow (as fertilizer).

Around here our eggs are averaging about $9 per 12 on the shelves, and you can't buy just 12, the only eggs on the shelf are the 18/24 packs so about $20-22 per pack, almost the same price as choice meat.


Replies

abe_mlast Wednesday at 11:39 PM

The labour and land step up from tending chickens to growing grain is a very large step. If you are organized enough to grow grain, and you're near a farming area, you'd be farther ahead to try to buy right off the field grain at harvest time for cash. Mechanized grain harvesting is an immense labour saver that is unavailable to people growing feed for backyard chickens.

seposituslast Wednesday at 11:37 PM

It's two 40lb bags. We don't have enough square feet to grow that much feed per month (and still have room for the other stuff we grow).

show 1 reply
bagelslast Wednesday at 11:52 PM

How much land would you need to grow that much grain? Probably a lot more than most backyard chicken flock owners have.

show 1 reply
WillPostForFoodlast Thursday at 6:58 PM

"Around here our eggs are averaging about $9 per 12 on the shelves, "

What state are you in, that's crazy pricing. Article says, "Last week, the average price of a dozen eggs hit $4.95 per dozen—an all time-record." So you are stuck 2x the national average price.