The OP didn't say they didn't want to pay, they're saying there's been a shift toward per-impression pricing which is often unsustainable for even the most lucrative apps.
So, using the OP's own comparison, I should be able to pay a one off "saffron purchase", and then be able to use as much saffron as I want from the supermarket for every meal I ever make in the future? ;-)
So, using the OP's own comparison, I should be able to pay a one off "saffron purchase", and then be able to use as much saffron as I want from the supermarket for every meal I ever make in the future? ;-)