Situational.
IMO, I think it breaks even, but eating out saves a lot of time! Healthier cooking at home? Yes. I studied this for myself (N=1), and my cooking is about US$10/meal give or take (asparagus, chicken, rice, water to drink). If you cook for two or more people, then I think cooking at home comes out ahead financially.
10/meal is very expensive, fyi. A rotisserie costco chicken is $5 for reference; rice and beans is essentially free. Cabbage nearly so.
>cooking is about US$10/meal give or take (asparagus, chicken, rice, water to drink).
You must be eating an absolute TON to eat $10 worth of chicken, asparagus, and rice. I just checked the prices at Target and rice is $1.89 for 2 pounds, chicken thighs are $1.69 a pound. Asparagus is spendier at $5 for 1 pound.
How many pounds of chicken and asparagus are you eating? Even if you ate two pounds of chicken and the entire pound of asparagus you aren't hitting $10.
...and add the time for preparation, cleaning up etc.: Thats one of the most frustrating things when cooking for one person - you invest 45min to eat 5min and the rest is "organisation & logistics"
What hourly wage are you imputing to your cooking to get US$10 for a meal of asparagus, chicken, and rice? My estimate for the materials would be:
- 250g raw chicken wings: $375 ≈ 30¢ (I bought these on Saturday, so this is the current price)
- 200g asparagus: $1500 ≈ US$1 (this is a rough guess because I never buy it and the greengrocer doesn't have a web site)
- 100g dry long-grain rice: $100 ≈ 7¢ (just checked the price online, and I think this is rather high)
- water to drink and cook the rice is unmetered here
Total: US$1.37. But you could easily get it down to less than half that with a different vegetable. Salts, spices, and oils might add a few pennies.
Possibly if you are at McMurdo Base or something your ingredient prices might be unusual.