logoalt Hacker News

account42last Monday at 2:42 PM1 replyview on HN

> I always shop on a per-unit basis e.g. dollars per pound or cents per ounce, since that’s how I actually eat food.

For staples that's definitely sensible but surely there are also times where you need one-off items where any extra amount would just be waste?


Replies

cbdevidallast Tuesday at 2:48 PM

Not usually but yes at times DT makes sense.

And yes there are times when some cannot always afford bigger quantities. But we’re not talking about 50 pound bags at Costco here; The price per pound for a ten pound bag of something at Walmart vs a six ouncer at DT is substantial.

show 1 reply