logoalt Hacker News

pessimizerlast Monday at 7:07 PM0 repliesview on HN

You did not understand the comment. The person is talking about units per dollar, not necessarily calories per dollar, or anything about health. If I can buy one sponge for $1.25 and three sponges for $3, for example, I prefer three. This has nothing to do with how many calories are in a sponge.